Zadania Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Powiatowych

 

  ZADANIA WYDZIAŁU KOMUNIKACJI, TRANSPORTU I DRÓG POWIATOWYCH

 

 

 

  1. Obsługa systemu POJAZD.
  2. Rejestracja pojazdów, wydawanie dowodów rejestracyjnych, kart pojazdów, tablic rejestracyjnych, nalepek kontrolnych i znaków legalizacyjnych.
  3. Rejestracja czasowa pojazdów, wydawanie pozwoleń czasowych, tablic rejestracyjnych tymczasowych i znaków legalizacyjnych na tablice tymczasowe.
  4. Wyrejestrowywanie pojazdów.
  5. Egzekucja zwrotu tablic rejestracyjnych tymczasowych i pozwoleń czasowych w razie przekroczenia terminu ich zwrotu.
  6. Przyjmowanie zawiadomień o zbyciu pojazdów zarejestrowanych.
  7. Przyjmowanie zawiadomień o ustanowieniu lub zniesieniu zastawu rejestrowego na pojeździe oraz o dokonaniu zmian w pojeździe wymagających dokonania adnotacji urzędowej w dowodzie rejestracyjnym i dokonywanie odpowiednich wpisów w dowodach rejestracyjnych;.
  8. Przyjmowanie zawiadomień o utracie lub zniszczeniu dowodów rejestracyjnych i kart pojazdów, o kradzieży, zagubieniu lub zniszczeniu tablic rejestracyjnych oraz o zniszczeniu nalepek kontrolnych i znaków legalizacyjnych, i wydawanie wtórników dowodów rejestracyjnych, kart pojazdów, tablic rejestracyjnych, nalepek kontrolnych i znaków legalizacyjnych.
  9. Przyjmowanie zawiadomień o braku, utracie lub zniszczeniu numerów podwozi/nadwozi, nadawanie nowych numerów podwozi/nadwozi i wydawanie skierowań na nabicie nowych numerów podwozi/nadwozi.
  10. Przyjmowanie zawiadomień o braku, utracie, zniszczeniu lub utracie aktualności treści tabliczki znamionowej i wydawanie skierowań na wykonanie i zamontowanie tabliczek znamionowych zastępczych.
  11. Przyjmowanie zawiadomień organów rejestrujących o rejestracji pojazdów uprzednio zarejestrowanych w tutejszym urzędzie i wyrejestrowywanie tych pojazdów (z urzędu).
  12. Czasowe wycofywanie pojazdów z ruchu; przedłużanie terminu czasowego wycofania i przywracanie do ruchu pojazdów czasowo wycofanych z ruchu.
  13. Kierowanie na dodatkowe badania techniczne pojazdów w razie powzięcia uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska
  14. Przyjmowanie i zwracanie zatrzymanych dowodów rejestracyjnych i pozwoleń czasowych.
  15. Obsługa systemu KIEROWCA.
  16. Wydawanie praw jazdy.
  17. Wydawanie międzynarodowych praw jazdy.
  18. Przyjmowanie zawiadomień o kradzieży, zagubieniu lub zniszczeniu i wydawanie wtórników praw jazdy i międzynarodowych praw jazdy.
  19. Przyjmowanie zawiadomień o zmianach stanu faktycznego wymagających zmian danych w prawach jazdy i międzynarodowych prawach jazdy.
  20. Zatrzymywanie, cofanie, zwracanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami.
  21. Kierowanie kierowców na egzamin sprawdzający kwalifikacje do kierowania pojazdami w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do kwalifikacji lub na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji.
  22. Kierowanie kierowców na dodatkowe badania lekarskie w przypadkach nasuwających zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierujących pojazdami.
  23. Wydawanie i cofanie oraz rozszerzanie i ograniczanie zakresu upoważnień do przeprowadzania badań technicznych przez stację kontroli pojazdów.
  24. Wydawanie i cofanie oraz rozszerzanie i ograniczanie zakresu uprawnień diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów.
  25. Nadzór i kontrola stacji kontroli pojazdów oraz żądanie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
  26. Wydawanie i cofanie oraz rozszerzanie i ograniczanie zezwoleń na prowadzenie ośrodków szkolenia kierowców.
  27. Dokonywanie wpisu i skreślanie osób do ewidencji instruktorów szkolących osoby ubiegające się o uprawnienie do kierowania pojazdami.
  28. Kierowanie instruktorów w uzasadnionych przypadkach na egzamin sprawdzający kwalifikacje.
  29. Nadzór i kontrola ośrodków szkolenia kierowców oraz żądanie usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
  30. Egzaminowanie kandydatów na egzaminatorów kat. „T” prawa jazdy.
  31. Prowadzenie kartoteki osób z uprawnieniami do kierowania pojazdami oraz osób bez uprawnień.
  32. Wykonywanie wyroków sądowych o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.
  33. Nadzór nad koordynacją rozkładów jazdy przewoźników wykonujących zarobkowy przewóz osób pojazdami samochodowymi w regularnym transporcie drogowym i uzgadnianie tych rozkładów w przypadku gdy dana linia komunikacyjna przebiega przez co najmniej dwa powiaty w tym obszar Powiatu Gryfickiego.
  34. Przygotowywanie uzgodnień do udzielania zezwoleń na prowadzenie regularnych przewozów osób na określonej linii komunikacyjnej obejmującej zasięgiem obszar Powiatu Gryfickiego.
  35. Organizacja egzaminów sprawdzających znajomość topografii miejscowości w której kierujący taksówką osobową prowadzi lub zamierza prowadzić działalność gospodarczą w zakresie przewozu drogowego osób.
  36. Udzielanie, odmawianie udzielenia, zmienianie i cofanie licencji w krajowym transporcie drogowym osób i rzeczy.
  37. Przyjmowanie zmian danych zawartych w licencji w krajowym transporcie drogowym osób i rzeczy.
  38. Udzielanie i odmawianie udzielenia promesy (przyrzeczenia udzielenia licencji) w krajowym transporcie drogowym osób i rzeczy.
  39. Udzielanie, odmawianie udzielenia, zmienianie i cofanie zaświadczeń potwierdzających zgłoszenie przez przedsiębiorcę prowadzenia przewozów drogowych osób i rzeczy jako działalności pomocniczej w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej (zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne).
  40. Wyrażanie zgody na wykonywanie uprawnień wynikających z licencji przez osobę, która złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej osobie fizycznej posiadającej licencję w krajowym transporcie drogowym osób i rzeczy.
  41. Zarządzanie ruchem na drogach powiatowych i gminnych.
  42. Udzielanie, odmawianie udzielenia, zmienianie i cofanie zezwoleń na wykonywanie krajowych przewozów regularnych i przewozów regularnych specjalnych osób w krajowym transporcie drogowym.
  43. Kontrola przedsiębiorców wykonujących krajowy transport drogowy osób i rzeczy
  44. Wydawanie zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych.
  45. Wyznaczenie przedsiębiorców wykonujących usługi usunięcia pojazdów z drogi oraz przedsiębiorców prowadzących parkingi strzeżone dla usuniętych pojazdów w przypadku pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu; nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia; przekroczenia dopuszczalnych wymiarów i dopuszczalnej masy całkowitej.
  46. Nakładanie na przewoźnika obowiązku zawarcia umowy o wykonywanie zadania przewozowego, jeżeli jest to niezbędne - w przypadku klęski żywiołowej.
  47. Kasacja druków ścisłego zarachowania oraz tablic rejestracyjnych.
  48. Prowadzenie zaopatrzenia w materiały biurowe, druki ścisłego zarachowania, tablic rejestracyjnych i prowadzenie w tej mierze współpracy z producentami.
  49. Prowadzenie archiwum wydziałowego.
  50. Sporządzanie sprawozdań statystycznych.
  51. Współpraca z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych
  52. Współpraca z organami ścigania i sądownictwem w zakresie udzielania pomocy w sprawach przestępstw związanych z pojazdami samochodowymi i uprawnieniami do kierowania pojazdów.
  53. Współpraca z Instytutem Transportu Samochodowego i zespołami rzeczoznawców samochodowych.
  54. Przekazywanie danych do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, organów podatkowych gmin, urzędów skarbowych i urzędów statystycznych.
  55. Wymiana z urzędu prawa jazdy wydanego przez państwo członkowskie Unii Europejskiej na polskie prawo jazdy w przypadkach określonych w art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami.
  56. Wydawanie decyzji administracyjnych o skierowaniu kierowcy na badanie psychologiczne w zakresie psychologii Transportu.
  57. Wydawanie, przedłużanie i rozszerzanie zakresu zezwoleń na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym.
  58. Wydawanie poświadczenia potwierdzającego spełnianie dodatkowych wymagań przez przedsiębiorcę prowadzącego ośrodek szkolenia kierowców.
  59. Sporządzanie analizy statystycznej zdawalności osób na podstawie informacji o wynikach egzaminu państwowego uzyskiwanych przez osoby, które ukończyły szkolenie w danym ośrodku szkolenia kierowców.
  60. Prowadzenie ewidencji instruktorów nauki jazdy.
  61. Prowadzenie ewidencji wykładowców nauki jazdy.
  62. Prowadzenie rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców.
  63. Prowadzenie ewidencji diagnostów uprawnionych do wykonywania badań technicznych pojazdów.
  64. Prowadzenie rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów.
  65. Udzielanie, odmawianie udzielenia, zmienianie i cofanie zezwoleń na wykonywanie zawodu przewoźnika w krajowym transporcie drogowym osób i rzeczy.
  66. Udzielanie, odmawianie udzielenia, zmienianie i cofanie licencji w krajowym transporcie drogowym w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy.
  67. Udzielanie, odmawianie udzielenia, zmienianie i cofanie licencji w krajowym transporcie drogowym osób samochodem osobowym.
  68. Udzielanie, odmawianie udzielenia, zmienianie i cofanie licencji w krajowym transporcie drogowym osób pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.
  69. Udzielanie, odmawianie udzielenia, zmienianie i cofanie zaświadczeń na wykonywanie publicznego Transportu zbiorowego w krajowym transporcie drogowym osób i rzeczy.
  70. Kierowanie kierowców na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii, jeżeli kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Wytworzył:
Udostępnił:
B T
(2003-06-30 13:25:24)
Ostatnio zmodyfikował:
Oksiejuk Joanna
(2018-04-25 14:06:56)

       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki